Kurtuluş Formülü

Manevi yolda ilerleyen yahut ilerlemek isteyenlerin, sürekli sorduğu ve insanın aklına gelen sorulardan biri de “Kurtuluş ehli olmak için bir formül var mıdır?” sorusudur.

Bu sorunun cevabı hadislerimizde verilmiştir. Bir hadiste şöyle buyrulmaktadır:

“Eğer kurtuluş ehli olmak istiyorsanız, ahireti size hatırlatan insanlarla görüşünüz.”

Bu çok önemli ve etkili bir kriterdir.

İnsanlar ya dünya ehlidir ya da ahiret ehlidir.

Dünya ehli sadece bu dünyayı ve yaşamı kendisine hedef seçmiştir. Tek gayesi daha güzel yemek, daha rahat yaşam ve daha çok itibardır. Konuşması, davranışları ve hal hareketleri hep bu yöndedir. Bazılarında bu çok fazladır bazılarında ise biraz daha azdır.

Ahiret ehli ise bu dünyada yaşar, bu dünyanın nimetlerinden istifade eder; ama dünya onun gözünde sadece bir araçtır, asla dünyayı hakiki ve kalıcı görmez. Onun tüm düşünceleri ve davranışları ahiret ve Allah’ın rızası eksenlidir.

Bir diğer gerçek ise; kiminle arkadaş olsak ve kimi çok sevsek ister istemez yavaş yavaş onun gibi olmaya başlayacağızdır.

“İnsan sevdiği ile beraberdir” hadisi işte bu hakikate değinmektedir. Yani insan onun gibi olur, onun gibi inanıp onun gibi davranamaya başlar.

Dolayısıyla dünya ehli ile arkadaş olup yahut dünya ehlini seversek bir süre sonra biz de onlar gibi dünya ehli olacağız.

Aynı şekilde ahiret ehli ile arkadaş olup onları seversek, her ne kadar manevi olarak onlardan çok geride olsak bile bir süre sonra biz de onlar gibi olacağız. Bu Yüce Allah’ın varlık aleminde koymuş olduğu sünnetlerden biridir.

Merhum Üstad Saadetperver, Allame Tabatabai’yi çok sevip sürekli onunla görüştüğü için bu kadar üstün derecelere ulaştı. Yani Allame gibi oldu. Allame Tabatabai de Merhum Gazi’yi çok sevdiği için..

Yine başka bir hadiste, “Çocuklarınıza iyi arkadaşlar bulun, herkesle görüşmesine müsaade etmeyin..” diye buyrulmaktadır.

Öyleyse kurtuluş yolu iyi, güzel, ahiret ehli, helal harama dikkat eden kimselerle görüşmektedir ve insanın bedbahtlığı kötü, umursamaz ve Allah’tan uzak kimselerle görüşmektedir. Unutmayalım ki ahiret ehli ile görüşmek insanı cennetlik ettiği gibi dünya ehli ile görüşmek de insanı cehennemlik edebilir.

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur:

"Allah’ın düşmanlarını sakın sevme, Allah’ın dostlarından başkasına sevgi gösterme. Her kim bir topluluğu severse onlarla haşrolur."

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Salih biriyle arkadaşlık yalnızlıktan ve yalnızlık ise, kötü ile arkadaşlıktan daha hayırlıdır.”
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Çok sağolun hocam