Anne Babaya İyilik (Hayattayken veya Öldükten Sonra)

İsra Suresi 23üncü ayet: "Rabbin, ancak kendisine ibadet etmenizi ve anne-babanıza iyilik etmenizi kesin olarak emretti."

Muammer bin Hallat, İmam Rıza'ya (a.s.) şöyle sordu: "Eğer anne ve babam, hak dini biliyorlarsa onlar için dua edebilir miyim?".

İmam Rıza (a.s.) şöyle buyurdu: "Evet onlar için dua et ve onlardan taraf sadaka ver."

İbrahim Suresi 41inci ayet: "Rabbimiz beni, annemi, babamı ve bütün müminleri, kıymet gününde hesap görüldüğü zaman bağışla."

İmam Cafer-i Sadık (a.s.) şöyle buyuruyor: "Sizi anne ve babanıza hayatta iken veya öldükten sonra iyilik yapmaktan alıkoyan nedir? Onlar için namaz kılın, sadaka verin, onların adına hac ve umre yapın. Bu ameller için onlara verilecek sevabın aynısı evlada da verilir."

İmam Cafer-i Sadık (a.s.) şöyle buyurmaktadır: "Şüphesiz bir kul, anne ve babasına hayatta iken iyilik yapar; sonra onlar ölür ve o, onların borcunu ödemez ve onlar için bağışlanma istemezse; bu yüzden Allah onu (nankör) ve isyankar yazar. Yine başka bir kul, anne babasının hayatta iken onlara itaat etmez ve onların ahını alır; ama onlar öldükten sonra, onların borcunu öder ve onlar için bağışlanma dilerse; Allah-u teala onu hayırlı kullardan yazar."

YORUM EKLE