Azume’l-Bela Duası | İmam-ı Zaman’ın Ferec Duası

Azume’l-Bela Duası | İmam-ı Zaman’ın Ferec Duası

  

Azume’l-Bela (İmam-ı Zaman’ın Ferec) Duası Ferec Duası 

 
Ferec duası, İmam Mehdi'ye mütevessil olunan çok önemli dualardan biridir. Her zaman özellikle sıkıntı ve zorluk zamanlarında çokça okunması iyidir.

 

Ferec Duasının İçeriği
Ferec Duası üç bölümden oluşmaktadır:
Duanın birinci bölümünde, halkın gaybet döneminde müptela olduğu büyük imtihanlara işaret edilmektedir.
İkinci bölümde Resul-ü Kibriya’ya (s.a.a) ve onun pak Ehlibeytine (a.s) salat ve selam gönderdikten sonra müminlerin, onların sahip olduğu yüksek ve yüce makamları hasebiyle, emirlerine itaat etme gerekliliğini işlemektedir.
Duanın son bölümünde ise, Allah-u Teala’dan masumların (a.s) üzerimizde olan haklarının hürmetine bizlere kafi gelerek, yardım etmeleri istenilmektedir.

 

Azume’l-Bela /  Ferec Duası Arapça

إِلٰهِى عَظُمَ الْبَلاءُ، وَبَرِحَ الْخَفاءُ، وَانْكَشَفَ الْغِطاءُ، وَانْقَطَعَ الرَّجاءُ، وَضاقَتِ الْأَرْضُ، وَمُنِعَتِ السَّماءُ، وَأَنْتَ الْمُسْتَعانُ، وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكىٰ، وَعَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَالرَّخاءِ 

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ أُولِى الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنا طاعَتَهُمْ، وَعَرَّفْتَنا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ، فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلاً قَرِيباً كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ 

يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِىُّ، يَا عَلِىُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيانِى فَإِنَّكُما كافِيانِ، وَانْصُرانِى فَإِنَّكُما ناصِرانِ 

يَا مَوْلانا يَا صاحِبَ الزَّمانِ، الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ، أَدْرِكْنِى أَدْرِكْنِى أَدْرِكْنِى، السَّاعَةَ السَّاعَةَ السّاعَةَ، الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ، يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِينَ 

Azume’l-Bela /  Ferec Duası Türkçe 

Ey mabudum! Bela büyümüş, gizli olan aşikâr olmuş, perde açılmış, umut kesilmiş, yer daralmış ve göğün (rahmet yağmuru) engellenmiştir. Yardım dilenilecek olan sensin; şikâyet sanadır; zorlukta ve kolaylıkta (bizim için) dayanak sensin.

Allah’ım! Muhammed ve Âl-i Muhammed’e salât eyle; onlar ki itaatlerini bize farz kıldığın ve böylece makamlarını bize tanıttığın emir sahipleridir. O hâlde onların hakkı için bize göz kırpması kadar, hatta daha yakın olan acil ve yakın bir kurtuluş nasip eyle.

Ey Muhammed ve ey Ali! Ey Ali ve ey Muhammed! Bana kâfi gelin; şüphesiz siz kâfi gelirsiniz; bana yardım edin; şüphesiz siz yardım edensiniz.

Ey mevlamız, ey Sahibe’z-Zaman!

İmdat eyle, imdat eyle, imdat eyle; bana ulaş, bana ulaş, bana ulaş; şimdi, şimdi, şimdi; acilen, acilen, acilen.

Ey merhamet edenlerin en merhametlisi (olan Allah’ım)! Muhammed ve onun tertemiz Âl’i hakkına.

 

Azume’l-Bela /  Ferec Duası Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim
İlâhi, azum’el belâu ve berih’al hefâu v’en keşef’el ğitâu ve’n gata’er-recâu ve zâgati’l arzu ve muniet’is-semâu ve ente’l musteanu ve ileyke’l müştekâ ve aleyk’el muavvelu fiş-şiddeti ve’r-rehâ.

Allâhum me salli elâ Muhammed’in ve âl-i Muhammed; uli’l emrillezine ferazte aleyna taetehum ve arreftena bi-zalike menziletehum fe-ferric enna bi-haggihim feracen âcilen gâriben kelemh’il basari ev huve egrabu yâ Muhammed’u, Yâ Aliyy, Yâ Aliyyu, Yâ Muhammed, ikfiyâni feinne kuma kâfiyan. Vensurâni feinne kuma nasirân.

Yâ mevlana yâ Sahib’ez-Zaman! El-ğavs, el-ğavs, el-ğavs, edrikni, edrikni, edriknî, es-saate, es-saate, es-saate, el-acel, el-acel, el-acel, yâ erham’er-rahimine, bihaggi Muhammedin ve âlihit-tâhirîn.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER