Vahşet Namazı

Vahşet Namazı

Vahşet Namazı

Leyletü’l-Defn veya Vahşet Namazı  müstehap namazlardandır. Adına “hediye” ve “vahşet” de denen bu namaz meyyit kabre konulduğu ilk gece (gecenin ilk yarısından sabaha kadar) kılınmaktadır, en iyi vakti ise yatsı namazından sonradır.

✅ İsimleri

Bu namaza “hediye”, defin gecesi namazı ve vahşet namazı da denir. Bu namaza vahşet namazı demelerinin nedeni, ölen kişi öteki dünyayı yeterince tanımadığından, korku ve vahşet hissine kapılmasına neden olmaktadır ve bu namaz Allah’ın lütfu ve inayeti ile ölüdeki vahşet ve korkuyu gidermektedir. Dolayısıyla bu namaz gerçekte vahşet namazı değil, vahşeti gideren, def eden namazdır.

✅ Vahşet Namazının Kılınışı

Fıkıh kaynaklarının açıkladığına göre, vahşet namazını iki şekilde kılmak mümkündür:

Birinci şekil:

Birinci rekâtta Fatiha suresinden sonra bir defa Ayete’l Kürsi, ikinci rekâtta ise Fatiha’dan sonra 10 defa Kadir suresi okunur. Sonra
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثَوَابَهَا اِلَى‌ قَبْرِ فُلاَنٍ

“Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyti'ne rahmet et ve bu namazın sevabını falan kimseye ulaştır.” Duada geçen "falan" kelimesi yerine ölen kişinin ismi söylenir.

İkinci şekil:

Birinci rekâtta Fatiha suresinden sonra iki defa İhlas suresi, ikinci rekâtta ise Fatiha suresinden sonra 10 defa Tekasur suresi okunur. Sonra

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثَوَابَهَا اِلَى‌ قَبْرِ فُلاَنٍ

“Allah'ım! Muhammed ve Ehlibeyt'ine rahmet et ve bu namazın sevabını 'falan' kimseye ulaştır.”

Duada geçen "falan" kelimesi yerine ölen kişinin ismi söylenir.

✅ Hükümleri
- Vahşet namazını her iki şekilde de kılmak iyidir.

-  Vahşet namazı, ölünün kabre konulduğu ilk gecenin herhangi bir saatinde kılınabilir. Ancak gecenin ilk bölümünde ve yatsı namazının ardından kılınması, daha iyidir.

- Cenaze uzak bir şehre götürülmek istenir veya başka bir sebepten dolayı gömülmesi gecikirse, vahşet (defin gecesi) namazı da kabre konulduğu ilk geceye kadar ertelenmelidir.

- Bir kişi bu namazı birkaç kere sevap hediye etme kastıyla kılabilir.

- Her kim vahşet namazını sehven(bilmeyerek) açıklandığı şekilde kılmazsa, iade etmelidir. İsterse Kadir suresi veya Ayete’l Kürsi’nin bir ayetini unutkanlıkla terk etmiş olsun.

- Vahşet namazı kılması için birisini bulmak ve ücret ödemek caizdir, ancak namaz kılan şahsa bağış ve ihsan kastıyla ücret vermek ve onun da aldığı ücret kastıyla namaz kılmaması ihtiyata uygundur.
✅ Namazın Sevabı

Hz. Fahri Kâinat Efendimiz (s.a.a) bu namazın sevabı hakkında şunları söylemiştir:

“Ölü için kabre bırakıldığı ilk geceden daha çetin bir saat yoktur. Öyleyse sadaka vermekle ölülerinize merhamet edin; sadaka verecek bir şey bulamadığınız takdirde iki rekât namaz kılın.

Allah Teâlâ o anda, bin meleği o kabre doğru gönderir, her melekle bir giysi gönderir, sura üflenen güne (kıyamet gününe) dek onun kabrinin darlığını genişletir, namaz kılana, güneşin kendisine doğduğu bütün varlıkların sayısınca sevap yazılır ve kırk derece makamı yükselir."

✅ Kabir Sıkmasını Azaltması

Muhaddis Nuri, “Daru’s Selam” kitabında şöyle nakletmektedir:

“Üstadım Molla Fethali Sultan Abadi şöyle diyor: “Benim adet ve alışkanlığım şöyle idi; Ehlibeyt dostlarından kimin ölüm haberini duysaydım, defnedildiği gece, onu tanısam da tanımasam da onun için iki rekât (vahşet) namazı kılardım. Hiç kimse benim bu alışkanlığımdan haberdar değildi. Nihayet, günlerden bir gün dostlarımdan birisiyle yolda karşılaştım, bana şunları söyledi:

Dün gece ölen filan şahsı rüyamda gördüm, öldükten sonra başından neler geçtiğini ve halinin nasıl olduğunu sordum. Şöyle cevap verdi: 

Ben sıkıntı içerisinde ve zor bir durumda idim, azaba tabi tutulacaktım, fakat filan adamın - sizin isminizi söyledi- kıldığı iki rekât namaz beni azaptan kurtardı.  Allah onun babasına rahmet etsin, bu ihsan o adamdan taraf bana yetişti.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2023, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER