İslamî Kaynaklar Işığında Ruhsal Hijyen | Komisyon

İslamî Kaynaklar Işığında Ruhsal Hijyen | Komisyon

  

Kitabın Adı: İslamî Kaynaklar Işığında Ruhsal Hijyen

Yazarlar: Muhammed Rıza Salarifer, MuhammedSadık Şücaî, Seyyid Mehdi Musaviasl, Muhammed Devlethah

Çeviri: Kenan Çamurcu

Yayınevi: el-Mustafa Yayınları

   

Kitap Hakkında:

İnsanların tarihin tüm dönemlerinde önemli kaygılarından biri, bedensel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlık olmuştur. Din âlimleri, tabipler ve ahlak eğitimcileri en çok çabayı ruh sağlığının bilimsel araştırmasına ve ona ulaşmanın araç ve yollarına seferber etmişlerdir. Psikologlar ve psikiyatrlar yirminci yüzyılın başlarında ruh sağlığını yeni temeller ve yöntemlerle incelediler. Bir diğer ifadeyle ruhsal hijyenin yeni akımını araştırdılar.

Hiç tereddütsüz dinî öğretiler ruh sağlığının tanımına ve ona ulaşmanın yollarına önemli etkide bulunmuştur. Hatta ilahi dinlerin önemli hedeflerinden birinin insanların ruh sağlığını temin etmek olduğu kabul edilmiştir. Din ve ruhsal hijyen arasındaki ilişki alanında dünyanın psikolog ve psikiyatr topluluklarında birçok araştırma gerçekleştirilmiştir. İnsanın ruhsal boyutlarını tanımaya odaklanmış önemli bilim dallarından biri olarak psikoloji araştırmaları son yüzyılda hızla yaygınlaşmış ve derinlik kazanmıştır.

Bu kitapta ruhsal hijyen anlayışımız, psikolojik hastalıkların bulunmamasından öte bir iştir. Bir anlamda insanların kapasitesinin arttırılması ve yeteneklerinin geliştirilmesidir. Bu kitabın kabul ettiği model, insanın biyolojik, ruhsal, toplumsal ve dinî tüm boyutlarını kapsamaktadır. İnsanın ruh sağlığı, bireyin kendisi, başkası, varlık âlemi ve bu âlemin ekseniyle, yani Allah'la sağlıklı ve etkili ilişki sonucunda elde ettiği biyolojik ve ruhsal fıtratının insicam, bağımsızlık ve gelişiminden ibarettir.

Kitabı Oku:

https://drive.google.com/file/d/1CAikmswbjIztpcn3cJPn0O6xwUP097Rv/view?usp=sharing

  

Kitabı Satın Al:

https://www.kevseryayincilik.com/ruhsal-hijyen

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2023, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER