Anne-Babanın Çocuklarının Başarısındaki Rolü

Anne-Babanın Çocuklarının Başarısındaki Rolü

Anne-Babanın Çocuklarının Başarısındaki Rolü

Hiç şüphesiz her anne-babanın en büyük arzularından biri, çocuklarının okulda ve sınavlarda başarılı olmasıdır. Çocuğa bu konuda destek vermek her anne-babanın kuşkusuz en önemli görev ve sorumluluklarından biridir. Ancak çoğu anne-baba bu konuda duyarlı olmalarına rağmen neleri-nasıl-ne zaman yapacağını da bilmemektedirler. Hatta bazı bilinçsiz anne-babalar çocuğa destek olayım derken istemeden onlara zarar bile vermektedirler. Unutmayalım ki herkes anne-baba olabilir, ancak herkes iyi anne-baba olamaz.

“Çocuğum için her türlü fedakârlığı yaparım” diyen anne-babalar acaba kendilerinin bu konuda eğitilme ihtiyacını ne kadar duymaktalar? Nasıl bir arayış içindeler? Unutulmamalıdır ki iyi anne-baba olmanın yolu anne-babanın sürekli olarak kendisini geliştirmesinden geçer. Bunun için eğitmenlerle görüş alışverişinde bulunmak, çocuk eğitimiyle ilgili kitapları okumak ve faydalı seminerlere katılmak gerekir. Çocuğunuzun okul başarısı konusunda çok şeyler yapabilirsiniz. Çocuklar nasıl daha iyi çalışabileceklerini, öğrenebileceklerini ve bunları nasıl daha iyi hatırlayıp gerektiğinde nasıl daha etkili kullana bileceklerini anne-babalarının yardımıyla kolayca öğrenebilirler. Unutmayalım ki çocuğunuzun başarılı olması sizi mutlu edecek, başarısızlığı ise sizi üzecektir. O halde en değerlilerimiz olan evlatlarımızın yarınlarını daha güzel oluşturmak, onların hayatta başarılı olmasını sağlamak ve biz ebeveynlerinde gelecekte üzülmemeleri için şimdiden onların yanında yer almalıyız.

 Bu amaçla aşağıda iyi bir anne-babanın bilmesi gereken bazı önerileri sunuyoruz.

1- Başarılı olmayı öğretin ve aşılayın:  

Okulda başarılı olmanın ilk şartı karar vermektir. Çocuklara Başarının ona ulaşılmaya karar verildiğinde kazanılmış olduğunu” söylemelisiniz. Ancak bu kararı çocuğunuzla beraber vermelisiniz. Unutmayın ki hiçbir başarı tek basına elde edilemez. Sizler TV seyrederken çocuğunuza - Haydi git odanda ders çalış... dememelisiniz. Sizler de TVyi kapatıp elinize bir kitap veya en azından bir gazete almalısınız. Bu size belki biraz zor gelebilir ancak iyi anne-baba olmak fedakârlık ister. Onu sürekli eleştirmek yerine ona sürekli iyi örnek olursanız o zaman ona destek vermiş olursunuz

2- Çocuklarınızın her alanda en mükemmel olmasını beklemeyin:

Çocuklarınızın mükemmel olmalarını asla beklemeyiniz, çünkü çok yüksek beklentiler daha sonra birer engelleyici faktör olarak karşınıza çıkabilir. Çocuğunuz çaba gösteriyorsa, başarısız olsa bile onu ödüllendirin, yani onların gösterdikleri mücadeleyi ödüllendirin.

3- Çocuğunuza gerçekten güvenin ve bunu ona hissettirin:

Çocuğunuz ancak sizin ona güvendiğiniz kadar başarılı olur. Eğer ona güvenmezseniz onun öğrenme kapasitesini azaltmış olursunuz. Çocuğun kendisine güven duygusunu geliştirmenin bir yolu da ona başarılarını hatırlatmaktan geçer.

4- Çocuğunuza zaman ayırın:

Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi hediye zamandır, Ona zaman ayırmalısınız.

5- Aile mutluluğunu sağlayın:

Unutmayın ki çocuğun başarısında aile-içi huzur çok önemlidir, evde huzurlu bir ortamın olmayışı okul ve sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden biridir

6- Çocuğunuzun asıl öğretmeni sizsiniz:

Çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni kim? Unutmayınız ki çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizsiniz. O halde hiç kendi kendinize - Ben nasıl bir öğretmenim, kendimi geliştirmek için neler yapıyorum, neler yapabilirim? diye sorduğunuz oldu mu? Bu soruları kendi kendinize sorun. Anne-baba eğitimi konusunda yazılmış herhangi bir kitap alıp okudunuz mu? Unutmayın ki genellikle ilgili olan anne-babaların çocukları daha başarılı olmaktadır.

7- Çocuklarınızın arkadaşlarına gerekli önem ve ilgiyi gösterin:

Çocuklarınızın arkadaşlarını elbette ki öncelikle inceleyin ve tanımaya çalışın, çünkü özellikle ergenlik çağında arkadaşlık etkisi çok fazladır. İyi arkadaş çocuğa iyi etki yaparken kötü arkadaş kötü etki yapar, onun için aşırıya kaçmadan çocuğunuzun arkadaşlarının iyi olup-olmadığını gözlemek ve gerekirse çocuğu uyarmak temel bir göreviniz olmalıdır. Bunun için çocuğunuzun arkadaşının ismini, babasının ne iş yaptığını vb. öğrenin, hatta onun ailesiyle tanışın. Çocuğunuzun uygun göreceğiniz arkadaşına ders vermesini teşvik edin, zira bu şekilde hem daha iyi öğrenmiş olacak ve hem de daha iyi aklında kalacaktır.

 8- İyimser olun:

İyi bir anne-baba hiçbir zaman kötümser olmamalıdır. Umudunuz varsa ve bunu çocuk anlıyorsa o zaman doğru yoldasınız demektir. Çocuk okulda veya sınavlarda bazen başarısızlıklar yasayabilir, ancak bunlar doğru kullanıldığı zaman başarı yolunda kullanılabilecek birer araç olurlar.

9- Çocuklarınızı asla başkalarıyla kıyaslamayın:

Her çocuk ayrı bir dünyadır. Hatta tek yumurta ikizleri arasında bile birçok farklılıklar olduğu belirlenmiştir Eğer çocuklar arasında farklılıklar var ise onları birbirleriyle kıyaslamanın ne anlamı olabilir ki?

10-. Çocuğunuzun beslenmesine, uykusuna ve sağlığına dikkat edin:

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2023, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER