Kur'an'da İslamî Vahdet

Hep birlikte Allah'ın ipine sarılın, parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın...

Kur'an'da İslamî Vahdet

1) "Hep birlikte Allah'ın ipine sarılın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın. Hani birbirinize düşmandınız; O, kalplerinizi birbirinize kaynaştırdı da O'nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz ve bir ateş uçurumunun kenarındaydınız; O, sizi oradan kurtardı. Allah, hidayet bulasınız diye işte böyle ayetlerini size açıklıyor." (Al-i İmran/103)

2) "Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra bölünen ve ihtilafa düşen kimseler gibi olmayın. Onlara büyük azap vardır." (Al-i İmran/105)

3) "Mü'minler ancak kardeştirler. çyleyse kar­deşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah'tan korkup sakının; umulur ki rahmete eriştirilirsiniz." (Hucurat/10)

4) "Ey iman edenler! Allah'a itaat edin; Peygamber'e ve sizden olan yetki sahiplerine de itaat edin. Eğer Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, bir şeyde çekiştiğiniz zaman o hususta Allah'a ve Peygamber'e başvurun. Böyle yapmanız, hem daha iyidir hem de sonu daha güzeldir." (Nisa/59)

5) "Hakkında ihtilâfa düştüğünüz herhangi bir şeye gelince, artık O'nun hükmü Allah'ındır. İşte benim Rabbim olan Allah budur. Ben O'na tevekkül et­tim ve yalnızca O'na dönüp yönelirim." (Şura/10)

6) "Ey insanlar! Gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi boylar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Hiç şüphesiz, Allah katında sizin en yüce olanınız, takvaca en ileride olanınızdır. Hiç şüphe yok Allah, bilendir, haberdar olandır." (Hucurat/13)

7) "İşte sizin ümmetiniz bir tek olan ümmettir ve ben de sizin Rabbinizim; öyleyse benden korkup sakının." (Müminun/52)

8) "….İyilik ve takva hususunda birbirinizle yardımlaşın." (Maide/2)

9) "Sana, ganimetlere dair soru sorarlar. De ki: Nimetler (faydalanılan şeyler) Allah'ın ve pey­gamberindir. İman etmişseniz (Allah'tan) sakının, birbirinizle aranızı düzeltin, Allah'a ve elçisine itaat edin." (Enfal/1)

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2021, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER