İmam Seccad'dan: Tövbe Edenlerin Münacatı

İmam Seccad'dan: Tövbe Edenlerin Münacatı

 

Tövbe Edenlerin Münacatı

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Ey mabudum! Hatalarım bana zillet elbisesi giydirdi ve senden uzaklaşmak düşkünlük libasını üzerime örttü ve ağır suçum kalbimi öldürdü.

Ey umudum ve arzum ve ey dileğim ve gayem! Nasip edeceğin bir tövbeyle onu (şu ölü kalbimi) yeniden dirilt! İzzetine andolsun ki, senden başka günahlarımı bağışlayacak ve kırığımı saracak birini göremiyorum. Sana dönerek önünde eğildim ve zillet ile nezdinde boyun eğdim. Eğer kapından kovarsan kime yöneleyim? Eğer beni huzurundan geri çevirirsen kime sığınayım? Utancımdan ve rezilliğimden dolayı yazıklar olsun bana. Kötü amelim ve kötü kazanımımdan dolayı yazıklar olsun bana!

Ey büyük günahı bağışlayan ve ey kırılmış kemiği saran; senden yıkıcı suçlarımı bağışlamanı ve rezil edici gizli ayıplarımı örtmeni, kıyamet sahrasında beni affının ve bağışının serinliğinden mahrum bırakmamanı ve beni güzel affından ve güzel örtünden ayırmamanı diliyorum.

Ey benim ilahım! Günahlarımı yağmur yüklü bulutunla gölgele, kusurlarımın üzerine şefkat bulutunu gönder.

Ey mabudum! (Efendisinden) kaçmış bir köle, efendisinden başka kime geri dönebilir? Ve efendisinin gazabından, yine efendisinin kendisinden başka kim onu sakındırabilir?!

Ey mabudum! Eğer günahtan pişmanlık tövbe ise, izzetine andolsun ki ben muhakkak pişman olanlardanım ve eğer günahtan mağfiret dilemek günahın temizlenmesine vesile oluyorsa, şüphesiz ben mağfiret dileyenlerdenim; (Allah’ım) razı oluncaya kadar beni kınamaya hakkın var senin.

Ey mabudum! Benim üzerimde olan kudretin hakkına tövbemi kabul eyle ve günahlarım karşısındaki sabrın hakkına beni affet ve benim hakkımdaki ilmin hakkına bana yumuşak davran!

Ey benim ilahım! Kulların için affına doğru bir kapı açan ve onu tövbe diye diye adlandıran ve onlara “Allah’ın katına yönelerek gerçekten tövbe edin.“ diyen sensin; o hâlde gaflet edip de açılan bu kapıdan girmeyenin mazereti olabilir mi?!

Ey mabudum! Kulunun günah işlemesi kötü olsa da, senin (günahkâr kulunu) affetmen güzeldir.

Ey mabudum! Ben, sana karşı günah işleyip de tövbesini kabul ettiğin, senin iyiliğine yönelip de ihsan ettiğin ilk kişi değilim. Ey darda kalanın (duasına) icabet eden, ey zorluk ve sıkıntıyı bertaraf eden, ey iyiliği büyük olan, ey gizlide olanları bilen, ey (günahları) güzelce örten!

Cömertlik ve keremini sana aracı kıldım; zatın ve merhametinle sana tevessülde bulundum. Öyleyse duamı kabul eyle ve sana olan umudumu sonuçsuz bırakma, tövbemi kabul buyur ve hatama göz yum. İhsan ve rahmetinle ey merhamet edenlerin en merhametlisi!

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ،

إِلهِي أَلْبَسَتْنِي الخَطايا ثَوْبَ مَذَلَّتِي، وَجَلَّلَنِي التَّباعُدُ مِنْكَ لِباسَ مَسْكَنَتِي، وَأَمَاتَ قَلْبِي عَظِيمُ جِنايَتِي، فَأَحْيِهِ بِتَوْبَةٍ مِنْكَ يا أَمَلِي وَبُغْيَتِي وَيا سُؤْلِي وَمُنْيَتِي،

 

فَوَعِزَّتِكَ مَا أَجِدُ لِذُنُوبِي سِواكَ غَافِراً، وَلا أَرَى لِكَسْرِي غَيْرَكَ جَابِراً، وَقَدْ خَضَعْتُ بِالإنابَةِ إِلَيْكَ وَعَنَوْتَ بِالاسْتِكانَةِ لَدَيْكَ، فَإِنْ طَرَدْتَنِي مِنْ بابِكَ فَبِمَنْ أَلُوذُ،

   

وَإِنْ رَدَدْتَنِي عَنْ جَنابِكَ فَبِمَنْ أعُوذُ، فَوا أَسَفاهُ مِنْ خَجْلَتِي وَافْتِضاحِي، وَوا لَهْفاهُ مِنْ سُوءِ عَمَلِي وَاجْتِراحِي،

   

أَسْأَلُكَ يا غافِرَ الذَّنْبِ الكَبِيرِ وَيا جابِرَ العَظْمِ الكَسِيرِ، أَنْ تَهَبَ لِي مُوبِقاتِ الجَرائِرِ، وَتَسْتُرَ عَلَيَّ فَاضِحَاتِ السَّرائِرِ، وَلا تُخْلِنِي فِي مَشْهَدِ القِيامَةِ مِنْ بَرْدِ عَفْوِكَ وَغَفْرِكَ، وَلا تُعْرِنِي مِنْ جَمِيلِ صَفْحِكَ وَسَتْرِكَ،

 

إِلهِي ظَلِّلْ عَلَى ذُنُوبِي غَمامَ رَحْمَتِكَ، وَأَرْسِلْ عَلَى عُيُوبِي سَحابَ رَأْفَتِكَ، إِلهِي هَلْ يَرْجِعُ العَبْدُ الآبِقُ إِلّا إِلى مَوْلاهُ؟ أَمْ هَلْ يُجِيرُهُ مِنْ سَخَطِهِ أَحَدٌ سِواهُ؟

 

إِلهِي  إِنْ كانَ النَّدَمُ عَلَى الذَّنْبِ تَوْبَةٌ فَإنِّي وَعِزَّتِكَ مِنْ النَّادِمِينَ! وَإِنْ كانَ الاسْتِغْفارُ مِنْ الخَطِيئَةِ حِطَّةً فَإنِّي لَكَ مِنَ المُسْتَغْفِرِينَ! لَكَ العُتْبَى حَتَّى تَرْضَى،

 

إِلهِي بِقُدْرَتِكَ عَلَيَّ تُبْ عَلَيَّ، وَبِحِلْمِكَ عَنِّي اعْفُ عَنِّي، وَبِعلْمِكَ بِي إرْفَقْ بِي، إِلهِي أَنْتَ الَّذِي فَتَحْتَ لِعِبَادِكَ بَابَاً إِلى عَفْوِكَ سَمَّيْتَهُ التَّوْبَةَ، فَقُلْتَ تُوبُوا إِلى اللهِ تَوْبَةً نَصُوحاً، فَمَا عُذْرُ مَنْ أَغْفَلَ دُخُولَ البابِ بَعْدَ فَتْحِهِ؟

 

إِلهِي إنْ كَانَ قَبُحَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِكَ فَلْيَحْسُنِ العَفْوُ مِنْ عِنْدِكَ، إِلهِي ما أَنا بِأَوَّلِ مَنْ عَصَاكَ فَتُبْتَ عَلَيْهِ، وَتَعَرَّضَ لِمَعْرُوفِكَ فَجُدْتَ عَلَيْهِ، يا مُجِيبَ المُضْطَرِّ يا كاشِفَ الضُّرِّ، يا عَظِيمَ البِرِّ يا عَلِيماً بِمَا فِي السِّرِّ، يا جَمِيلَ السِّتْرِ، اِسْتَشْفَعْتُ بِجُودِكَ وَكَرمِكَ إِلَيْكَ، وَتَوَسَّلْتُ بِجَنابِكَ وَتَرَحُّمِكَ لَدَيْكَ،

 

فَاسْتَجِبْ دُعائِي وَلا تُخَيِّبْ فِيكَ رَجائِي، وَتَقَبَّلْ تَوْبَتِي وَكَفِّرْ خَطِيئَتِي، بِمَنِّكَ وَرَحْمَتِكَ يا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2023, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER