Ayetullah Hamanei Alimlerle Görüştü

Ayetullah Hamanei Alimlerle Görüştü

 
 

Ayetullah Hamanei’nin 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü alimler ve talebeler ile gerçekleştirdiği görüşmedeki konuşmasından bazı başlıklar: 

✅ En büyük endişelerimin başında tebliğ konusu gelmektedir. Her ne kadar çok güzel çalışmalar yapılıyor alsa da öylesine büyük bir potansiyele sahibiz ki kat kat daha fazla çalışsak bile yine dolduramayız.

✅ Hem tebliğe hem mev’izeye ve hem de araştırmaya ihtiyacımız vardır. Eğer tebliğ çalışmalarımız araştırmaya dayalı olmaz ise sonuçsuz kalacaktır.

✅ Maalesef günümüzde ilim havzalarında ve alimlerimizin arasında tebliğ konusu ikinci plana atılmış durumdadır. Sanki öncelik, ilmi derecelere erişmek olarak belirlenmiştir. Bizler artık bu durumu aşmalıyız ve tebliğ önceliğimiz olmalıdır.

✅ Yaratılışın gayesi nedir, Allah neden din göndermiştir, dinin kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabında ulaşılmak istenilen hedef “tebliğ” olmaksızın imkansızdır. Dolayısıyla alimlerin ve talebelerin ilk görevi dini tebliğ etmektir.

✅ Kur’an, peygamberlerin ana görevinin tebliğ olduğunu bildirmektedir ve eğer alimler peygamberlerin varisi ise demek ki alimlerin de aslî görevi tebliğdir.

✅ Öyleyse mübelliğ olmalısınız, bu ilahî mesajları kalplere, gönüllere, kulaklara ulaştırmalısınız, hem de sadece belirli bir kesim için değil, tüm insanlığa ulaştırılmalıdır.

✅ Büyük alimlerimiz, Şeyh Saduk, Şeyh Mufid, Şeyh Tusî gibi büyük alimlerimiz hem yaşantılarında mübelliğ idiler ve hem de yazdıkları eserler tebliğ eksenliydi. Yazılan emâliler, hisâller işte bu minval ve hedef doğrultusunda yazılmıştır.

✅ Şeyh Cafer Şuşterî, Molla Nerakî, Merhum Şahabadî gibi büyük alimler camide namaz kıldırır, konuşma yapar ve halkın içinde tebliğ ile de meşgul olurlardı.

✅ Özellikle içinde bulunduğumuz bu çağda, düşmanın evlerimize kadar girdiği, gençlerimizin her an ceplerinde dolaştığı ve kanlı kılıçlarını çekip aileleri, gençleri tamamen çalmanın peşinde oldukları bu kültürel savaşta, bizim tebliğ sorumluluğumuz kat be kat artmaktadır.

✅ Eğer azıcık tembellik edecek olursak, öyle büyük zararlar göreceğiz ki telafisi mümkün olmayacaktır. Merhum İmam’ın dediği gibi İslam’ın yüzüne öyle bir tokat vuracaklar ki izi yıllarca geçmeyecektir.

✅ Tebliğde dikkat edilmesi gerekenler:

1. Muhatabınızı ve kimlere yönelik tebliğ yaptığınızı iyi bilin. Özellikle gençleri yakından tanıyın, günümüz gençleri geçmiş dönem gençleri gibi değiller.

2. Artık sürekli savunmada olmaktan çıkmamız gerek. Bekliyoruz, şüpheler ve eleştiriler geldiği zaman hemen cevap verelim. Evet bu gerekli ama artık savunmada kalmak yerine karşı tarafın yanlış/saptırıcı düşüncesini, sözünü, mantığını herkesten önce biz eleştirmeliyiz. Yanlış bilgiler yayılmadan önce doğru ve gerçek bilgileri bizler sunmalıyız ve karşı tarafın kandırmacalarını etkisiz kılmalıyız.

3. Tebliğde cihadî ruhiyeye sahip olmalısınız. Ancak böyle olursa işler çok hızlı ilerler ve kazanımlar kat kat fazla olur. Alimlerimiz halkın içinde halk ile birlikte olmalıdır. Mesihî alimleri gibi bir köşede oturup, arada bir mesaj yayınlamak, nasihat etmek ile olmaz. Enerjisini ve heyecanını kaybetmeden çalışmak gerek.

4. Çocuklara ve gençlere özel önem vermek gerek. Geleceğimiz gençlerimizdir. Gençlerle birlikte olup onların duygu ve düşüncelerine çok önem vermemiz gerek. Yeni tebliğ metotlarını öğrenerek ilahî sorumluluklar, ahlakî güzellikler, camiler ve heyetler ile aşina kılmalıyız.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2023, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER